Rozejście mięśnia prostego - postępowanie i rehabilitacja
Czy powinnam stosować pasy brzuszne?
Niestety nadal wśród świeżo upieczonych mam istnieje przekonanie, że pas poporodowy lub bielizna uciskająca brzuch jest w stanie skorygować sylwetkę, przyśpieszyć regenerację brzucha oraz wspomóc powrót do formy sprzed ciąży.
Noszenie pasów poporodowych może jednak przyczynić się do znacznego osłabienia mięśni brzucha (mięsień który jest sztucznie podtrzymywany przestaje pracować – tym samym słabnie). Nadmierne ściśnięcie pasem może również powodować zwiększony nacisk (ciśnienie śródbrzuszne oraz spychanie narządów) na mięśnie dna miednicy i ich rozciągnięcie, co w konsekwencji może doprowadzić m.in. do nietrzymania moczu oraz obniżenia narządów. Co więcej, mocno zaciśnięty pas poporodowy może przyczynić się do niedokrwienia i niedotlenienia narządów wewnętrznych.
Czy można w inny sposób wspomóc i zabezpieczyć brzuch, np. w czasie noszenia dziecka?
Oczywiście! Warto zastosować kinesiotaping, czyli oklejanie specjalnymi taśmami, które choć w sposób mechaniczny zabezpieczą brzuch, nie pozbawią go naturalnej potrzeby pracy oraz dodatkowo będą bodźcować do odzyskiwania prawidłowej funkcji. Kinesiotaping w przeciwieństwie do pasów poporodowych lub wyszczuplających nie powoduje również zwiększenia tłoczni brzusznej dzięki czemu jest bezpieczny dla narządów wewnętrznych jak i mięśni dna miednicy.