Codzienne funkcjonowanie RMPB
Prawidłowa postawa
Prawidłowa sylwetka to jedna z podstaw w walce o płaski brzuch. Zmiany zachodzące w organizmie kobiety w czasie ciąży, w dużej mierze zaburzają prawidłową sylwetkę. Po porodzie, postawę skorygowaną, często odczuwamy jako sztuczną i nienaturalną. Związane jest to z dysbalansem mięśniowym jaki pozostał po okresie 9 miesięcy ciąży. Jeśli dodamy do tego wiele godzin poświęconych na karmienie, przewijanie i noszenie maluszka, a dodatkowo nieprawidłową pozycję siedzącą przed komputerem czy telewizorem, możemy mieć pewność, że nasz brzuch mimo wielu ćwiczeń i wylanych potów na sali rehabilitacyjnej, nie wróci do prawidłowej formy.
Zwróć uwagę na zdjęcia oraz rysunki zawarte powyżej. Ta sama osoba, taka sama waga, taka sama ilość tkanki tłuszczowej. Jedyna różnica to postawa ciała. Diametralna różnica, prawda?
Jak więc powinna wyglądać prawidłowa pozycja stojąca?
- Stopy ustawione na szerokość bioder
- Świadomie rozłóż ciężar ciała na 3 punkty podporu stopy,
- Miednica w neutralnym ułożeniu (dno miednicy powinno znajdować się równolegle do podłogi, spojenie łonowe zlokalizowane dokładnie pomiędzy środkiem stóp)
- Wyprostuj się – wyobraź sobie, że pociągasz za niewidoczny sznureczek nad głową, „urośnij!”
- Najbardziej wystającym elementem Twojego ciała w przód powinien być mostek oraz biust (nie ramiona i nie głowa!)
- Świadomie napnij mięsień poprzeczny brzucha (napięcie na ok. 30% napięcia maksymalnego)
Prawidłowa pozycja siedząca również ma niebagatelne znaczenie. Spędzamy w niej dużo czasu. Zwróć więc uwagę, aby pozostać jak najdłużej w aktywnym siadzie. Nie pozwól bo kręgosłup i klatka piersiowa się zapadały a głowa i ramiona wysuwały w przód.
Prawidłowa pozycja siedząca:
- Jak najczęściej siedź na piłce gimnastycznej!
- Piłka powinna być dostosowana do wzrostu oraz prawidłowo napompowana – podczas siedzenia, Twoja miednica powinna znajdować się wyżej niż stawy kolanowe
- Jeśli siedzisz na krześle postaraj się, usiąść jak najgłębiej na krześle, tak aby Twoje pośladki dociśnięte były do oparcia, uda podparte na całej długości a plecy pozostały wyprostowane
- Stopy ustaw swobodnie z przodu i rozstaw je na szerokość bioder
- Zwróć uwagę aby nie kierować kolan do środka. Zachowaj ustawienie osi kończyny dolnej (ustawione w jednej linii: środek stawu biodrowego – środek stawu kolanowego – 2/3 palec stopy)
- Kości na których siedzisz (guzy kulszowe) powinny być skierowane prosto w dół, lub możesz delikatnie przenieść ciężar ciała przed nie
- Zwróć uwagę na prawidłowe ustawienie kręgosłupa (spróbuj wyciągnąć swoją sylwetkę w górę – „urośnij”)
- Świadomie napnij mięsień poprzeczny i postaraj się utrzymać delikatne napięcie przez cały czas
- Patrz przed siebie, nie wysuwaj głowy w przód i nie napinaj nadmiernie mięśni szyi
- Rozluźnij ramiona – pomoże Ci w tym ułożenie dłoni na udach, stroną grzbietową w dół