Rozejście mięśnia
prostego brzucha

Kompendium wiedzy z zakresu
Rozejścia Mięśnia Prostego Brzucha

RMPB - Podstawowe informacje

Rozejście mięśnia prostego brzucha (Diastasis Recti) – czym jest?

Rozejście mięśnia prostego brzucha (Diastasis Recti) – czym jest?

Według definicji jest to rozsunięcie (separacja) na boki obu głów mięśnia prostego w obrębie przedniej ściany brzucha, z jednoczesnym poszerzeniem kresy białej. 

rozejscie miesnia prostego brzucha

Kiedy rozsunięcie to przestaje być fizjologiczne i zaczynamy je traktować jako patologię?

Aby zrozumieć czym dokładnie jest rozejście mięśnia prostego brzucha (Diastasis Recti) niezbędna jest znajomość anatomii, fizjologii oraz biomechaniki (Czytaj Anatomia przedniej ściany brzucha ). Głowy mięśnia prostego ułożone są w pewnej odległości od siebie, a pomiędzy nimi znajduje się łącznotkankowa struktura zwana kresą białą. Budowa kresy oraz jej szerokość na różnych wysokościach, jest kwestią osobniczą, co oznacza, że może być nieco inna u każdego człowieka. W literaturze dostępne są normy, stworzone na podstawie badań różnych grup kobiet i będące wartościami  średnimi wszystkich pomiarów. Analiza badań pokazuje jednak pewne nieścisłości w wynikach uzyskanych przez badaczy, stąd też nadal problematycznym pozostaje ustalenie ścisłych granic mówiących o tym kiedy należy rozpoznawać rozejście mięśnia prostego brzucha, a kiedy odległość między jego głowami nadal pozostaje w ramach fizjologii.

Diagnostyka RMPB powinna zatem być porównaniem aktualnych pomiarów z ogólnie przyjętymi zakresami norm, ale przede wszystkim z wynikami pomiarów z okresu przed zajściem w ciążę. Różnice w indywidualnej budowy mogą być bowiem tak znaczące, że 1,5cm szerokości dla jednej kobiety jest w zupełności nieodczuwalne, podczas gdy dla innej (głównie szczupłej), szerokość taka będzie nadal problematyczna.

Na podstawie badań USG, prowadzonych przez Beer GM i współautorów, na 150 nieródkach będących w wieku między 20 - 45 lat kresa biała miała średnią szerokość:

  •  7mm ± 5 przy wyrostku mieczykowatym mostka 
  • 13mm ± 7 punkt 3cm powyżej pępka 
  •  8mm ± 6 punkt 2cm poniżej pępka

Wg badaczy jako normę można uznać szerokość kresy białej:

  • do 15 mm przy wyrostku mieczykowatym mostka
  •  do 22 mm w punkcie 3cm powyżej pępka
  •  do 16 mm w punkcie 2cm poniżej pępka

Podsumowując więc, rozejściem mięśnia prostego brzucha nazywamy nadmierne rozsunięcie na boki głów mięśnia prostego brzucha oraz osłabienie kresy białej, będących konsekwencją różnego rodzaju zaburzeń (zarówno mechanicznych jak i funkcjonalnych) występujących w obrębie przedniej ściany brzucha oraz całego organizmu. 

Jesteś fizjoterapeutą i zajmujesz się terapią Rozejścia Mięśnia Prostego Brzucha?

Wypełnij formularz, prześlij certyfikat potwierdzający Twoje kwalifikacje i dołącz do grona specjalistów Rozejścia Mięśnia Prostego Brzucha (RMPB)!

Serwis powstał przy współpracy z Centrum Medycznym Meavita.


do góry