Rozejście mięśnia
prostego brzucha

Kompendium wiedzy z zakresu
Rozejścia Mięśnia Prostego Brzucha

Rozejście mięśnia prostego w ciąży

Przepuklina

Przepuklina

Rozejście mięśnia prostego brzucha może przyczynić się do powstania przepuklin brzusznych, w tym najczęściej diagnozowanej, przepukliny pępkowej. Przepukliną nazywamy uwypuklenie poza fizjologiczne granice ciała zawartości jamy brzusznej (tłuszczu, sieci większej, jelit), które przez otwór przeciskają się do worka przepuklinowego znajdującego się pod skórą. 
Rozpoznania przepukliny może dokonać lekarz pierwszego kontaktu jak i specjalizujący się w pracy z rozejściem mięśnia prostego brzucha fizjoterapeuta. Diagnostykę należy poszerzyć o  konsultację z chirurgiem oraz jeśli są ku temu wskazania, o badanie USG. Pozwoli to zadecydować, czy konieczne jest wdrożenie leczenia chirurgicznego. 
Przepuklina nie stanowi dużego zagrożenia tak długo, dopóki swobodnie można odprowadzić zawartość worka przepuklinowego z powrotem do brzucha. Niebezpieczeństwo pojawia się jednak w sytuacji, kiedy zawartości nie można usunąć z worka przepuklinowego. Takie zjawisko nazywamy uwięźnięciem. Ucisk w obrębie wrót przepuklinowych na zawartość przepukliny może powodować ból, zaburzenia pracy jelit (wzdęcia, wymioty, biegunki lub  brak oddawania stolca), co świadczy o zaburzonej w pewnym stopniu pracy jelit. Znacznie bardziej niebezpieczne jest zadzierzgnięcie, czyli sytuacja w której zawartość worka przepuklinowego pozbawiona zostaje prawidłowego ukrwienia, np. z powodu utrudnionego odpływu krwi żylnej lub braku dopływu krwi tętniczej. Zarówno uwięźnięcie jak i zadzierzgnięcie są bezwzględnym wskazaniem do pilnej interwencji chirurgicznej. 

Przepuklina a ćwiczenia

Przy niewielkiej przepuklinie, która nie stwarza zagrożenia uwięźnięciem lub zadzierzgnięciem, warto wdrożyć rehabilitację. Choć ćwiczenia ani praca fizjoterapeuty nie są w stanie całkowicie wyleczyć przepukliny, często okazuje się, że wzmocniona i właściwie funkcjonująca przednia ściana brzucha, świadomość prawidłowych nawyków w znacznym stopniu minimalizują potrzebę interwencji chirurgicznej a wręcz powodują uwstecznienie przepukliny. Nie należy jednak zapominać, że nie wszystkie ćwiczenia są bezpieczne! Absolutnie niewskazane ruchy powodujące zwiększenie ciśnienia w obrębie jamy brzusznej, a co za tym idzie ćwiczenia typu deska (plank), ćwiczenia siłowe, brzuszki itp.  Zawsze przed podjęciem aktywności fizycznej warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który pomoże dobrać konkretne ćwiczenia lub też formę sportu do aktualnego stanu zdrowia. 

Pamiętaj! W przypadku gdy przepuklina powoduje dyskomfort lub jest bolesna, należy niezwłocznie skonsultować się z chirurgiem. 

Jesteś fizjoterapeutą i zajmujesz się terapią Rozejścia Mięśnia Prostego Brzucha?

Wypełnij formularz, prześlij certyfikat potwierdzający Twoje kwalifikacje i dołącz do grona specjalistów Rozejścia Mięśnia Prostego Brzucha (RMPB)!

Serwis powstał przy współpracy z Centrum Medycznym Meavita.


do góry