Rozejście mięśnia
prostego brzucha

Kompendium wiedzy z zakresu
Rozejścia Mięśnia Prostego Brzucha

Rozejście mięśnia prostego - postępowanie i rehabilitacja

Kiedy zacząć rehabilitację?

Kiedy zacząć rehabilitację?

Podstawowa zasada dbania o swoje zdrowie to „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Jeśli jednak nie udało się uniknąć problemu Diastasis Recti, odpowiedź jest tylko jedna – ZACZNIJ DZIAŁAĆ JAK NAJSZYBCIEJ!
Niezależnie czy mamy na myśli profilaktykę, reedukację codziennych nawyków czy rehabilitację, warto rozpocząć już w tym momencie. Planując ciążę (pierwszą lub kolejną), będąc w jej trakcie lub też bezpośrednio czy wiele lat po porodzie, zawsze jest odpowiedni moment aby zacząć dbać o swój organizm a w tym także o  brzuch. Udając się do fizjoterapeuty nie należy oczekiwać żadnych schematów postępowania i konkretnych scenariuszy wizyty.  Każdy pacjent to inna historia, inne cele i inne potrzeby – terapia zawsze musi być dostosowana ściśle do możliwości i potrzeb konkretnej osoby. 

Ciąża

Jeśli jesteś w ciąży, nie czekaj do porodu – warto spotkać się z fizjoterapeutą już teraz! W czasie wizyty  dowiedziesz się co możesz dla siebie zrobić na tym etapie oczekiwania na maluszka, ale przede wszystkim, jak rozpocząć rehabilitację bezpośrednio po porodzie, będąc jeszcze w szpitalu. Niestety w przeciwieństwie do innych europejskich krajów, np.  Francji, gdzie każda kobieta po porodzie objęta jest opieką fizjoterapeuty przez około 10 spotkań, w Polsce nadal rzadkością są specjaliści z zakresu uroginekologii na oddziałach porodowych i poporodowych.

Fizjoterapeuta pomoże Ci również w sposób bezpieczny wybrać aktywność fizyczną i dostosować ćwiczenia indywidualnie do Twoich potrzeb. Prawidłowo dobrana aktywność fizyczna w czasie ciąży w dużej mierze zabezpiecza przed nadmiernym rozciągnięciem kresy białej. Uczy także świadomośći własnego ciała, która jest nieoceniona w rehabilitacji Diastasis Recti. 

Wdrożenie profilaktyki lub rehabilitacji już w czasie ciąży (pamiętajmy, że rozsunięcie mięśni w ciąży jest zjawiskiem normalnym), pozwoli Ci także zminimalizować ryzyko powstania niefizjologicznego (nadmiernego) rozejśćia, które w dużym stopniu może obciążyć Twój organizm, a po porodzie znacznie utrudnić powrót do zdrowotnej formy. Konsultacja z fizjoterapeutą pomoże Ci takżę nauczyć się prawidłowych nawyków i podstawowych zasad funkcjonowania w przypadku Diastasis Recti. To również istotny element już w okresie ciąży, który w ogromnej mierze rzutuje na efekty terapii. Pozwala bowiem zabezpieczyć powłoki brzuszne przed nadmiernym obciążeniem. 

Połóg 

Jeśli jesteś już po porodzie i czujesz się na siłach, nie czekaj do końca połogu! Połóg jest jedynym okresem w życiu kobiety, w którym organizm ma tak ogromne umiejętności regeneracyjne i jest w dużej mierze podatny na działania rehabilitacyjne! To moment kiedy nadal działają ciążowe hormony rozluźniające, dzięki czemu mięśnie są jeszcze elastyczne i łatwo z nimi pracować. Rozpocznij więc działania rehabilitacyjne jak najszybciej. 

Fizjoterapia połogowa ma na celu wspomóc proces regeneracji organizmu i ułatwić powrót do pełni zdrowia i dobrego samopoczucia. Absolutnie nie jest to czas intensywnych treningów na siłowni lub zajęciach fitness, mających na celu spalenie tkanki tłuszczowej lub wyrzeźbienie mięśni. Połóg to okres kiedy kobieta powinna w sposób szczególny zadbać o siebie i o swoje nowonarodzone dziecko, a rehabilitacja poporodowa ma w tym procesie Ją wspierać. Daj sobie czas a gdy tylko poczujesz się na siłach, pozwol sobie pomóc. Nie zniechęcaj się też perspektywą organizacji opieki dla swojego maluszka. W wielu gabinetach możesz przyjść na terapię razem z dzieckiem i swobodnie je narkarmić i przebrać gdy będzie taka potrzeba. Zadowolona i spokojna mama to szczęśliwe i spokojne dziecko. 

Dłuższy czas po porodzie

Jeżeli zauważyłaś u siebie rozejście mięśnia prostego brzucha, a jesteś już kilka lat po porodzie, nie zniechęcaj się! Choć okres najlepszej regeneracji już minął i tak warto spróbować! Często rozejście mięśnia prostego brzucha (RMPB) jest konsekwencją dysfunkcji zlokalizowanych gdzieś głębiej w ciele. Często zaburzona po porodzie sylwetka, złe nawyki lub dysbalans mięśniowy daje objawy rozejścia mięśnia prostego. Choć praca w takiej sytuacji wymaga nieco więcej samozaparcia i czasu, zawsze warto spróbować ponieważ każda pozytywna zmiana to lepsze funkcjonowanie Twojego organizmu. Terapia za każdym razem ma na celu przywrócenie prawidłowej funkcji przedniej ścianie brzucha jak również współpracy pomiędzy mięśniami brzucha a innymi ważnymi dla dobrego funkcjonowania organizmu strukturami.

Jesteś fizjoterapeutą i zajmujesz się terapią Rozejścia Mięśnia Prostego Brzucha?

Wypełnij formularz, prześlij certyfikat potwierdzający Twoje kwalifikacje i dołącz do grona specjalistów Rozejścia Mięśnia Prostego Brzucha (RMPB)!

Serwis powstał przy współpracy z Centrum Medycznym Meavita.


do góry