Rozejście mięśnia
prostego brzucha

Kompendium wiedzy z zakresu
Rozejścia Mięśnia Prostego Brzucha

Rozejście mięśnia prostego - postępowanie i rehabilitacja

Rehabilitacja czy operacja ?

Rehabilitacja czy operacja ?

Przede wszystkim każdą osobę, diagnozę, historię jak również cele i dążenia należy rozpatrywać zawsze w sposób indywidualny! Różne są rodzaje rozejścia mięśnia prostego brzucha, różne drogi i metody walki z nim, dlatego nigdy nie należy generalizować i uogólniać. Są kwestie, które w kontekście „rehabilitacja vs operacja” należy podkreślić.
Operacja jest naprawą skutków (konsekwencji) rozejścia mięśnia prostego brzucha, nie zaś usunięciem przyczyny jego powstania. Zszycie mięśni nie przywróci im siły i funkcjonalności. Nie przywróci również prawidłowej postawy i nie odciąży kręgosłupa i dna miednicy. Oczywiście zdarza się, że operacja jest jedynym rozwiązaniem, ale czasem warto się nie poddawać i zanim zapadnie ostateczna decyzja, przyjrzeć się sobie i popracować nad swoimi nawykami.  Zawsze należy też pamiętać, że jeżeli  przyczyna Diastasis Recti, mimo operacji, pozostanie niezmieniona, to nadal generowany jest problem, który może okazać się dla efektów operacji destrukcyjny. Mówiąc najprościej – rozejście może znów się pojawić.

 

Od czego więc zacząć, od wizyty u fizjoterapeuty czy u chirurga?

Postawić diagnozę może zarówno doświadczony w temacie rozejścia mięśnia prostego brzucha fizjoterapeuta jak i chirurg. Dlaczego tak podkreślane jest doświadczenie? Ponieważ każdy chirurg i fizjoterapeuta specjalizuje się w pewnej wąskiej dziedzinie, więc aby diagnoza była pewna, oraz w 100% prawidłowa, warto wybrać osobę pracującą z problemem Diastasis Recti. 

Dlaczego warto podjąć rehabilitację przed planowaną operacją? 

Często rehabilitacja jest w stanie odsunąć w czasie operację, a w niektórych przypadkach umożliwia całkowitą z niej rezygnację. 
Aby dowiedzieć się:

  • kiedy i jak mogę po operacji wstać z łóżka. Należy bowiem pamiętać, że nieprawidłowe wstawanie z łóżka może przyczynić się do powstania rozejścia mięśnia prostego brzucha,  jak również do jego nawrotu w przypadku przeprowadzonej operacji,
  • w jaki sposób prawidłowo m.in. kichać, kaszleć, korzystać z toalety  - wbrew pozorom są to jedne z najczęstszych pytań, które zadają pacjenci przygotowujący się do operacji, lub będący bezpośrednio po niej,
  • kiedy można i w jaki sposób bezpiecznie podnosić dziecko oraz jak je nosić aby sobie nie zaszkodzić,
  • jak wykonywać codzienne czynności, np. sprzątanie, dźwiganie zakupów itp. 
  • kiedy bezpiecznie wrócić do aktywności fizycznej i przede wszystkim jak ćwiczyć, aby sobie nie zaszkodzić,
  • gdzie znajdują się mięśnie: prosty brzucha, skośne brzucha, poprzeczny brzucha, mięśnie dna miednicy oraz przepona – ponieważ tylko ich prawidłowa i wspólna praca zapewnia dobre efekty,  bezpieczeństwo oraz prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu,
  • jaka aktywność fizyczna jest najbardziej wskazana na konkretnym etapie,
  • jak pracować z blizną pooperacyjną.

Jesteś fizjoterapeutą i zajmujesz się terapią Rozejścia Mięśnia Prostego Brzucha?

Wypełnij formularz, prześlij certyfikat potwierdzający Twoje kwalifikacje i dołącz do grona specjalistów Rozejścia Mięśnia Prostego Brzucha (RMPB)!

Serwis powstał przy współpracy z Centrum Medycznym Meavita.


do góry