Rozejście mięśnia
prostego brzucha

Kompendium wiedzy z zakresu
Rozejścia Mięśnia Prostego Brzucha

Rozejście mięśnia prostego - postępowanie i rehabilitacja

Jakie ćwiczenia powinnam wykonywać mając rozejście mięśnia prostego brzucha (RMPB)?

Jakie ćwiczenia powinnam wykonywać mając rozejście mięśnia prostego brzucha (RMPB)?

Odpowiedź na to pytanie jest jedną z najbardziej skomplikowanych w zakresie omawianego tematu, z racji tego, że nie ma jednego, uniwersalnego treningu w przypadku rozejścia mięśnia prostego brzucha. Rozejście mięśnia prostego brzucha (Diastasis Recti) ma różne przyczyny i w wielu przypadkach jest konsekwencją nie tylko zmian mechanicznych, ale i pewnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Zanim więc przystąpi się do ćwiczeń, należy przywrócić optymalne funkcjonowanie organizmu, ruchomość oraz elastyczność podstawowych struktur (przepona, klatka piersiowa, miednica, przykurczone mięśnie) a następnie przejść do ćwiczeń wzmacniających, z zachowaniem zasad potreningowego streatchingu. 

rozejście mięśni poprzecznychBorykając się z problem rozejścia mięśnia prostego brzucha, należy zrezygnować z form aktywności fizycznej (sportowej), wpływającej w sposób negatywny na proces rehabilitacji organizmu i starannie wybrać taką aktywność, która zapewni przede wszystkim bezpieczeństwo (czytaj Aktywnośc fizyczna z rozejściem mięśnia prostego brzucha (RMPB), czyli jaki sport wybrać? ). Warto pamiętać, że absolutną podstawą jest indywidualne dostosowanie ćwiczeń do potrzeb i możliwości konkretnego organizmu oraz w 100% prawidłowa technika wykonywanego ruchu! Dlaczego to tak istotne? Ponieważ od różnych punktów wyjściowych rozpoczyna się ćwiczenia – część kobiet rozpocznie od osłabionych mięśni brzucha (zarówno powierzchownych jak i głębokich) zaś inne z nadreaktywnym mięśniem prostym lub nadmiernie wzmocnionymi mięśniami skośnymi. Cały sekret polega na tym aby pracę organizmu zoptymalizować i wyrównać napięcie mięśni, aby działały w prawidłowy sposób. Często niestety nie jest to takie proste. Aby się o tym przekonać, można wykonać prosty test.

Test świadomościowy mięśni brzucha

Pozycja wyjściowa:
Pozycja leżenia tyłem. Kończyny dolne zgięte w stawach kolanowych, stopy rozstawione na podłożu. Dłonie ułożone na dole brzucha (pod pępkiem). 

Ruch:

  • Proszę napiąć brzuch a następnie rozluźnić go
  • Proszę napiąć brzuch i utrzymać napięcie 5 sekund
  • Proszę 5 razy napiąć i rozluźnić brzuch (bez zatrzymywania napięcia)

Test należy wykonać również w pozycji stojącej.

Obserwacje – kluczowy element!

  • Czy w czasie napinania brzucha, ręce znajdujące się na nim uniosły się czy zapadły (brzuch się uwypuklił czy zapadł)?
  • Czy w czasie utrzymania napięcia swobodnie oddychałam czy też wstrzymałam powietrze?
  • Czy w czasie szybkich napięć, robiłam wraz z napięciem wdech, wydech, czy wstrzymałam oddech?
  • Czy w czasie  napinania unosiłam głowę lub barki, lub też czułam w tych okolicach wzmożone napięcie?
  • Czy w czasie utrzymania napięcia czułam podobny ruch do tego, który pojawia się w czasie parcia (np. w czasie porodu lub na toalecie)?
  • Czy w czasie napinania brzucha moje żebra unosiły się w kierunku głowy i zatrzymywały wysoko (klatka piersiowa mocno rozszerzona), klatka piersiowa zbliżała się do miednicy czy też żebra maksymalnie zwężały się do środka, ale klatka pozostawała w tej samej odległości w stosunku do miednicy co w pozycji wyjściowej?

Różne możliwości wykonania polecenia w ciąży (prawidłowe napięcie, różne rodzaje parcia)

Różne modyfikacje wykonania polecenia po porodzie

Ćwiczenia które należy wykonywać w przypadku wystąpienia rozejścia mięśnia prostego brzucha (Diastasis Recti), po wcześniejszej konsultacji z fizjoterapeutą*:

  • Ćwiczenia oddechowe (po wcześniejszej analizie zachowania powłok brzusznych w czasie oddychania różnymi torami)
  • Ćwiczenia rozciągające mięśni przykurczonych oraz wzmacniające mięśni osłabionych w zależności od zachowania kresy białej oraz mięśnia prostego w czasie wykonywania ruchu (przywrócenie balansu mięśniowego w organizmie, po wcześniejszej ocenie, które mięśnie wymagają pracy)
  • Ćwiczenie mięśni głębokich, m.in. mięśnia poprzecznego  (Uwaga ! zawsze w trakcie należy sprawdzić jak w czasie  napięcia zachowują się mięśnie brzucha oraz kresa biała)
  • Ćwiczenia mięśni dna miednicy (dostosowane do własnych potrzeb, najlepiej na podstawie wcześniejszego badania palpacyjnego stanu dna miednicy)

*Jeśli w czasie ćwiczeń fizjoterapeuta zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, plan ćwiczeń zostanie skorygowany i dostosowany do aktualnych możliwości. Nie ma w takiej sytuacji powodów do obaw, że któryś z powyższych elementów nie jest wykonywany. Możliwe, że zostanie wprowadzony w późniejszym czasie, kiedy organizm będzie na to gotowy!

 

 

 

Jesteś fizjoterapeutą i zajmujesz się terapią Rozejścia Mięśnia Prostego Brzucha?

Wypełnij formularz, prześlij certyfikat potwierdzający Twoje kwalifikacje i dołącz do grona specjalistów Rozejścia Mięśnia Prostego Brzucha (RMPB)!

Serwis powstał przy współpracy z Centrum Medycznym Meavita.


do góry