Rozejście mięśnia
prostego brzucha

Kompendium wiedzy z zakresu
Rozejścia Mięśnia Prostego Brzucha

RMPB - Podstawowe informacje

Profilaktyka rozejścia mięśnia prostego brzucha ( RMPB) – czyli co zrobić aby problem się nie pojawił?

Profilaktyka rozejścia mięśnia prostego brzucha ( RMPB) – czyli co zrobić aby problem się nie pojawił?

 

Pamiętaj o prawidłowym wstawaniu z pozycji leżącej np. na łóżku czy podłodze - zawsze wstawaj przez bok nie obciążając brzucha.

Bądź aktywna fizycznie – ruch doskonale wpływa na kondycję Twoich mięśni, powięzi a nawet organów. Pamiętaj że nie tylko siła się liczy, ale i prawidłowe ukrwienie i odżywienie wszystkich tkanek organizmu!

Dbaj o mięśnie dna miednicy (trening zawsze dostosuj do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości – najlepiej spotkaj się z fizjoterapeutą, który na podstawie badania dobierze odpowiednie dla Ciebie ćwiczenia).

Dbaj o prawidłowe nawyki toaletowe (brak parcia, prawidłowa pozycja w czasie wypróżniania, aktywacja mięśni po toalecie).

Dbaj o prawidłowe wykonywanie codziennych czynności (unikaj pozycji zgięciowych, np. w czasie mycia naczyń staraj się stać aktywnie, nie pochylaj się biernie do przodu, unikaj pozycji zgięciowo – skrętnych , np. w czasie odkurzania zachowaj wyprostowaną sylwetkę).

W czasie podnoszenia lub dźwigania wykonaj wydech aktywując mięśnie dna miednicy oraz mięsień poprzeczny brzucha. Pamiętaj o tym za każdym razem gdy podnosisz dziecko!

Nie wykonuj standardowych ćwiczeń na mięsień prosty brzucha tj. „brzuszków”.

Unikaj ćwiczeń oraz wszelkich ruchów zwiększających tłocznię brzuszną.

Stosuj prawidłową dietę – unikniesz dzięki temu zaparć, które sprzyjają powstaniu rozejścia mięśni prostych brzucha (RMPB).

Pamiętaj o prawidłowym nawodnieniu organizmu – tkanka łączna zbudowana jest z kolagenu który aż w 70 % składa się z wody.

Unikaj spożywania cukru - zakwasza on organizm, co z kolei powoduje pogorszenie elastyczności włókien kolagenowych (kresa biała), które mają przez to znacznie utrudniony powrót do stanu pierwotnego po rozciągnięciu.

Dbaj o swoją wagę – unikaj nadmiernego przyrostu masy ciała.

Dbaj o elastyczność mięśni – pamiętaj, że w treningu liczy się nie tylko siła ale i funkcjonalność!

Jeśli jesteś w ciąży, skonsultuj się z fizjoterapeutą specjalizującym się w pracy z kobietami w ciąży i połogu, nauczy Cię jak zadbać o swoje ciało w tym szczególnym czasie, aby uniknąć problemu zarówno w czasie ciąży, w trakcie samego porodu, jak również bezpośrednio po nim.

Jeśli jesteś w ciąży i nie ma ku temu przeciwwskazań – bądź aktywna fizycznie.

Unikaj pasów poporodowych, bielizny wyszczuplającej oraz ubrań uciskających brzuch.

Jeśli już urodziłaś i Twoje dziecko wymaga ciągłego noszenia, a fizjoterapeuta nie widzi ku temu przeciwwskazań, stosuj chustonoszenie! Chusta odciąży Twoje ciało i ułatwi zachowanie prawidłowej postawy.

Badanie opublikowane w Women’s Health Journal of Physical Therapy Spring 2005, volume 29) mówi, że 90% ciężarnych kobiet niećwiczących doświadczyło rozejścia mięśnia prostego brzucha po ciąży, podczas gdy w grupie kobiet ćwiczących zaledwie 12,5%.

 

 

 

 

Jesteś fizjoterapeutą i zajmujesz się terapią Rozejścia Mięśnia Prostego Brzucha?

Wypełnij formularz, prześlij certyfikat potwierdzający Twoje kwalifikacje i dołącz do grona specjalistów Rozejścia Mięśnia Prostego Brzucha (RMPB)!

Serwis powstał przy współpracy z Centrum Medycznym Meavita.


do góry