Rozejście mięśnia
prostego brzucha

Kompendium wiedzy z zakresu
Rozejścia Mięśnia Prostego Brzucha

Wywiad z psychologiem Dorotą Stachnik

Czy rozejście mięśni prostych brzucha może wpływać również na samopoczucie kobiety ?

Dla każdej kobiety wygląd ma ogromne znaczenie i bardzo silnie wpływa na to jak odbiera samą siebie i otaczający świat. Kobieta, która nie czuje się fizycznie dobrze w swojej skórze, może również odczuwać wiele niedogodności w sferze psychicznej. Najczęściej u pań zmagających się z rozejściem mięśnia prostego brzucha obserwuje się spadek samooceny i obniżenie poczucia własnej wartości. Brak akceptacji własnego ciała może również prowadzić do wycofywania się z życia towarzyskiego, a to pociąga za sobą poczucie osamotnienia i bezradność. Osoby, które nie akceptują siebie dużo częściej zapadają na depresję czy zmagają się z różnego rodzaju lękami i obawami.

Skoro ta dolegliwość może mieć wpływ również na poczucie wartości kobiety, to czy relacje partnerskie mogą również ucierpieć w tej sytuacji?

Niestety tak. Tak jak wspominałam, wygląd jest bardzo silnie skorelowany z poczuciem własnej wartości, a jeśli nie akceptujemy siebie, ciężko jest nam również otworzyć się przed drugą osobą. Nawet jeśli mamy długi staż małżeński/ partnerski, a nasze ciało nagle się zmieniło, może to również niekorzystnie wpłynąć na sprawy damsko- męskie. Kobiety borykające  się z rozejściem mięśnia prostego brzucha nie tylko cierpią z powodu brzucha, który wygląda jakby cały czas był “ciążowy”, mogą również odczuwać takie dolegliwości jak nietrzymanie moczu, kału czy gazów oraz ból podczas stosunku a wtedy trudno się dziwić, że zbliżenia mogą sprawiać duży dyskomfort. Również problemy z akceptacją własnego ciała nie ułatwiają satysfakcji seksualnej. Zamiast skupić się na samej przyjemności jaką niesie bliskość z ukochaną osobą, często w głowie pojawiają się myśli czy na pewno podobam się partnerowi nago, czy on nie będzie zszokowany tym jak wyglądam. Wiele związków przeżywa kryzys właśnie z powodu ciąży i porodu. Bardzo ważne jest aby nie tworzyć sobie w głowie obrazów, które mogą nie istnieć. Zamiast wyobrażać sobie co może myśleć partner, warto przeprowadzić szczerą i otwartą rozmowę i dowiedzieć się jak naprawdę nas postrzega. 

Wiele kobiet chciałoby wrócić do pełnej formy po porodzie, zrzucić zbędne kilogramy i cieszyć się sylwetką sprzed ciąży. Ale jak zmotywować się do działania kiedy ma się tyle obowiązków na głowie? 

Najważniejsze jest aby nie oczekiwać od siebie zbyt wiele. Dać sobie czas, praca nad sobą to nie machnięcie różdżką i efekt gotowy. Najefektywniejsza praca, to taka gdzie do efektów dochodzimy małymi kroczkami. Należy wyznaczać sobie mniejsze cele i cieszyć się z ich realizacji. Nie odkładać niczego na później, mówienie sobie a zrobię to później doprowadzi tylko do złości na siebie, że znowu nie potrafię być konsekwentna. Trudnością mogą być nawyki. Czyli to jaką mamy postawę ciała, jak wstajemy z łóżka czy jak nosimy maluszka, ale jeśli zdamy  sobie sprawę z błędów w momencie wykonywania tych czynności,to po prostu postarajmy  się je od razu poprawić. Ciągłe sprawdzanie i korekta nauczy mózg, że teraz zachowujemy się inaczej. Jeśli brakuje wam motywacji poproście o pomoc rodzinę. Ćwiczenia z dziećmi to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu bez wyrzutów sumienia, że dla którejś z ukochanych osób go nie starcza. Połóżmy się na macie razem z dzieckiem, ono będzie się bawić a my wykonywać ćwiczenia. Jeśli nie wiecie jakie ćwiczenia możecie wykonywać zapytajcie fizjoterapeutę, dobierze odpowiednie do Waszych potrzeb. Jeszcze jednym fajnym sposobem na pogłębianie więzi i jednoczesne ćwiczenia jest pomoc partnera. Połóżcie dzieci spać i ćwiczcie razem albo niech mąż czyta wam polecenia, sprawdza czy dobrze je wykonujecie. Takie rozwiązanie pomoże Wam poczuć się silniej i pewniej w związku, ponieważ będziecie mieć wspólny cel.  Poznacie siebie w zupełnie innych rolach i być może odświeżycie jakość stosunków intymnych po okresie połogu. I bardzo ważne! Nie zniechęcajcie się jeśli coś pójdzie nie tak,  przecież na błędach również można się wiele nauczyć. 

Czy spotkanie z psychologiem mogłoby pomóc kobietom, które borykają się z przypadłością rozejścia mięśnia prostego brzucha?

Psycholog jak najbardziej może pomóc. Oczywiście nie jest w stanie zająć się fizycznym problemem, natomiast może popracować nad sferą emocjonalną pacjentki oraz z jej nawykami. Z pomocą psychologa kobieta może na nowo uwierzyć w siebie, w swoją atrakcyjność oraz pogłębić emocjonalną więź z partnerem. Dzięki takim spotkaniom warto również popracować nad swoją motywacją do działania, przyjrzeć się dlaczego jest ona osłabiona i co można zrobić aby ją odzyskać. Wspólnie z pacjentem psycholog może stworzyć plan dnia tak, aby wystarczyło czasu dla każdego domownika, ale żeby nie zapominać również o sobie. Spotkania z psychologiem pozwalają pozbyć się wyrzutów sumienia i obwiniania się o to, że nie jest się wystarczająco dobrą żoną i kochanką ( na przykład ze względu na wygląd) albo matką, bo robię coś dla siebie zamiast zajmować się maluszkiem. Ktoś kiedyś powiedział coś bardzo mądrego: „ Atrakcyjność to nie uroda, to coś więcej, to akceptacja samego siebie...”  i właśnie w tej sferze, akceptacji, może pomóc psycholog. 


 

mgr Dorota Stachnik

Absolwentka kierunku psychologia stosowana Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończyła kursy z zakresu zaburzeń seksualnych u kobiet i mężczyzn oraz treningu z zakresu relaksacji. Swoje doświadczenie zawodowe zdobyła przede wszystkim w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie na oddziale Klinicznym Położnictwa i Perinatologii. Specjalizuje się w kryzysach związanych z ciążą i porodem oraz w trudnościach w relacjach małżeńskich. Pomaga rodzinom wrócić do równowagi psychicznej po ciąży i połogu oraz odnaleźć się w nowej roli jaką jest rodzicielstwo. Wspiera rodziny po stracie, uczy jak radzić sobie z depresją, ale również razem z pacjentami poszukuje nowej, bardziej satysfakcjonującej drogi życia.

Jesteś fizjoterapeutą i zajmujesz się terapią Rozejścia Mięśnia Prostego Brzucha?

Wypełnij formularz, prześlij certyfikat potwierdzający Twoje kwalifikacje i dołącz do grona specjalistów Rozejścia Mięśnia Prostego Brzucha (RMPB)!

Serwis powstał przy współpracy z Centrum Medycznym Meavita.


do góry